Krea FILM | BLOG SAYFASI

PROJELERİMİZ İLE İLGİLİ DETAYLARI VE BİLGİLERİ BU SAYFADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

Jeunet Reklamında ARRI Ultra Wide Zoom Lensler Kullanıldı

Blog yazarı: Krea Film | 2015-07-07

Sinema görüntü yönetmeni Thomas Hardmeier, Amelie, A Very Long Engagement gibi çok sevilen filmlerin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet’in Lavazza reklamında ARRI Ultra Wide Zoom UWZ 9.5-19/T2.9 lensleri kullandı.

Telesentrik optik tasarımlı UWZ son derece düşük bozulma, eşit dağılımlı alan aydınlatma, görüntünün merkezinden köşelerine kadar keskin çözünürlük, VFX uygulamaları için ideal. Hardmeier Jeunet çekiminde bu üstün lens ile yaşadığı deneyimden bahsetti.

“Tamamı stüdyoda geçen beş günlük bir çekim oldu. Bugün başlayıp 1900’lü yıllara geri giderek Lavazza’nın nasıl başladığını anlatıyor. Tarihi atmosferi oluşturmak için çok miktarda sis, kahverengimsi görünüm, The Godfather II benzeri bir ortam kullandık.”

“jean-Pierre geniş açılı lenslere hayran, en sevdiği lens 21mm Master Prime ve biz de çok kullandık, ama iki tane yeşil ekran çekiminde UWZ çok işe yaradı. Bunların biri Cenova’daki liman setinde vinçli çekim, diğeri Rio setindeki bir dolly çekimi idi.

“UWZ ile çektiğimiz, bilgisayar grafikleriyle gerçek unsurların birleştiği vinçli liman çekiminde reklamın kahramanı kalabalığın içinde gemiyi yakalamak için koşuyor. Odak mesafesinin 17mm olmasına karar verdik ama prova sırasında vinç hareketi nedeniyle çekimin yeşil ekran çalışması için yeterince pürüzsüz olmadığını gördük. UWZ’nin odak mesafesini bu nedenle 15mm olarak değiştirip VFX ekibine çekimi daha sarsıntısız yapma imkanı verdik. Zoom olması kompozisyonu hızla ve kolayca ayarlamamıza imkan verdi.”

“Diğer yeşil ekran çalışmasında kahramanımızın Rio’ya varışını 4000 metrekarelik stüdyomuzda çektik. Kalabalığın içinde kameraya doğru yürüyor ve kafeyi görüyor. Sette ve kamerada başka bir şey değiştirmeden tam doğru odak mesafesini seçebileceğimiz için burada da UWZ kullanmak avantajlıydı. Stüdyoda daha fazla geriye gidemeyeceğimiz için bu düzeyde geniş açı gerekiyordu ve UWZ bunu kolayca gerçekleştirdi.”

“Başlangıçta listemde 10mm, 12mm, 14mm, 16mm ve 18mm olmak üzere beş adet geniş açılı lens vardı, ama UWZ alacağımız onaylanınca bu prime lensler listeden çıktı ve sonuç olarak daha ucuza geldi. “

“Teknik test yapmadım ama UWZ’nin optik kalitesi prime lenslerden bile iyi görünüyor. En güncel lens teknolojisine sahip olduğu için kalite çok yüksek ve sonuçlar harika. Bozulmayı nasıl bu kadar azalttıkları konusunda hiçbir fikrim yok.”

BROADCAST İNFO