Krea FILM | BLOG SAYFASI

PROJELERİMİZ İLE İLGİLİ DETAYLARI VE BİLGİLERİ BU SAYFADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

Deneyci Görüntü Yönetmeni Sanal Gerçeklik Üzerinde Çalışıyor

Blog yazarı: Krea Film | 2015-07-01

Sinema görüntü yönetmeni Andrew Shulkind gerçek bir deneyci. Bir yandan film ve reklam çalışmalarına devam ederken, filmden dijitale, kameradan lense her türlü yeni teknolojiyi denemeye meraklı. Bu merak sanal gerçeklik teknolojisini ilk deneyenlerden biri olmasına yol açtı ve yeni 360 derece sinemada neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak için sahada epey zaman harcadı. Bu çabaların sonucunda kendilerini “360 derece sanal gerçeklik içerik stüdyosu” olarak tanımlayan Headcase VR adlı film yapımcıları grubu oluştu. 

 

Shulkind’ın firması Headcase, sinema, reklam ve spor alanlarından film yapımcılarının bir ortaklığı. Film ve reklam çekerken kullandıkları tarz ve verimliliğin aynısıyla canlı olaylarda profesyonel ve eksiksiz 360 derece sanal gerçeklik çözümleri üretiyor. Çözüm ortaklarından olan Lucas Foster hikaye anlatımı konusunda katkıda bulunuyor. Şirketin odaklandığı nokta, ilgi çekici sinema öykülerini, diğer uzmanlık alanlarındaki kadar yüksek bir uzmanlık seviyesi ile anlatabilmek. 

Headcase bu sıralar yüksek çözünürlüklü kamera sisteminin 3.0 modeli ve küçük boyutlu Headcase Cinema Light rig üzerinde çalışıyor. Çekimden kurguya ve dağıtıma kadar eksiksiz bir çalışma süreci geliştirdi. 

Headcase Radiant Images ile uzun ve güvenilir bir ilişkiye sahip ve kamerası da bu firma aracılığıyla kiralanabiliyor. Headcase iyi bir görüntü yönetmeni, kameraman ve asistan ekibine sahip. 

Shulkind yıllardır Codex cihazları kullanıyor. Codex Action Cam sistemimizin ana unsuru. İki projede bu kamerayla çalışıyor ve Codex sanal gerçeklik alanında piyasada önemli bir yere sahip. 

Shulkind ışığı izleyicinin gözüne odaklamayı sevdiği için en zorlandığı konu aydınlatma kısıtlamaları. Işığın küresel olmasını ya da dışarıdan pencereden girmesini, veya gizli olmasını tercih ediyor. En iyi senaryoda üst açı boyanıyor ve üstten gereken ışığı sağlıyor. 

Shulkind sanal gerçeklik çalışmalarının sanıldığı kadar pahalı olmadığını belirtiyor: “Düşük bütçeli bir şey değil ama başka firmalarla işbirliği yapıyorum ve hem üst düzey hem daha basit kamera donatımları olduğunu söyleyebilirim. Benim için temel koşullar yüksek çözünürlük, GoPro düzeyinden iyi görüntüler.”

“Genç izleyiciler küçük ekranlar kullanıyorlar, gelecek birkaç on yıl sonra sinemanın sanal gerçeklikle ilgilenmemesinden korkuyorum. Kesin olan sanal gerçekliğin şu veya bu şekilde devam edeceği. Bütün içeriklerin sanal gerçek olması gerektiğini düşünmüyorum, tıpkı bütün içeriklerin üç boyutlu olması gerekmediği gibi. Hatta bence tüm sanal gerçeklik içeriği üç boyutlu bile olmak zorunda değil. Ama gelecekte bir gün yeni bir kuşak insan, eskiden dikdörtgen şeklinde içerik izlendiğini garip bulacak. 

BROADCASTER İNFO